Grupy dyskusyjne   »   Dopisanie współwłaściciela - troszkę inaczej
Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Assetto Corsa - test moda DRM Revival Mod

Dopisanie współwłaściciela - troszkę inaczej1 Data: Kwiecien 20 2009 11:26:15
Temat: Dopisanie współwłaściciela - troszkę inaczej
Autor: Czabu 

Witam,

wszyscy pytają o dopisanie do umowy kupna czy dowodu rejestracyjnego kogoś z najbliższej rodziny: ojca, matkę brata, itp.
Tu sprawa jest prosta i omawiana wiele razy. Darowizna, I grupa podatkowa, nie przekroczyć w przekazaniu 9tys. z kawałkiem i nie ma kosztów.

A jak jest w przypadku, kiedy chcę darować "kawałek samochodu" komuś z dalszej rodziny (np. kuzyn) lub komuś niespokrewnionemu, np. koledze? Z tego co wyczytałem, takie osoby zaliczją się do III grupy podatkowej i w takim przypadku nie można przekroczyć darowanej kwoty w wysokości 4902zł. Czy dobrze rozumiem, że w takim przypadku, też to jest wolna od podatku kwota?

Drugie pytanie dotyczy miejsca rejestracji i dopisania do dowodu. Optymalnie by było, gdyby samochód był zarejestrowany w miejscu zamieszkania osoby X nie mającej zniżek, ale ubezpieczony na warunkach dla osoby Y mieszkającej w innym (małym i "tanim") mieście i mającej zniżki (oczywiście wpisanej do dowodu rejestracyjnego, na podstawie umowy darowizny, np. 10%).

Ostatnio rozmawiałem ze znajomym, który samochód kupił ponad pół roku temu, ale go nie przerestrował (jeździ na starych tablicach z zupełnie innego województwa). Teraz musiał wykupić OC i podobno nie było problemów z ubezpieczeniem samochodu uwzględniającym jego zniki i miejsce zamieszkania. Jeżeli to prawda, to opcja która mnie interesuje powinna być możliwa...

Pozdrawiam
Czabu2 Data: Kwiecien 20 2009 11:49:55
Temat: Re: Dopisanie współwłaściciela - troszkę inaczej
Autor: szerszen 


Użytkownik "Czabu" <grupy_WYTNIJ_TO_@_WYTNIJ_TO_poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gshflo$t4j$1mx1.internetia.pl...

Tu sprawa jest prosta i omawiana wiele razy. Darowizna, I grupa podatkowa, nie przekroczyć w przekazaniu 9tys. z kawałkiem i nie ma kosztów.

w kwestii formalnej, nie ma juz tego ograniczenia, musisz tylko darowizne zglosic do us

co do reszty, nie wazne jakie % samochodu darujesz, bedzie mial on 2 wspolwlascicieli, co do ubezpieczenia, to juz indywidualna sprawa ubezpieczalni, najlepiej dowiedziec sie u brokera, albo w centrali danego t.u. jak podchodza do tematu

Dopisanie współwłaściciela - troszkę inaczejGrupy dyskusyjne