Grupy dyskusyjne   »   Praca z monitorem IPS - ostatnie trzy pytania

Praca z monitorem IPS - ostatnie trzy pytania



1 Data: Sierpien 13 2010 18:35:53
Temat: Praca z monitorem IPS - ostatnie trzy pytania
Autor: raviz 

Witam ponownie,
Dziekuje za wszystkie wczesniejsze odpowiedzi.
Ostatecznie zdecydowalem sie na zakup Eye One Display 2, ktory bardzo ladnie skalibrowal mi oba monitory Hp LP2475w.
Zasugerowany przez wypowiedz Bronka:

"kalibrator (kolorymetr) sam nie zrobi nic wiecej ponad zrobienie profilu, ALE kazdy przychodzi z oprogramowaniem ktore potrafi ladowac LUT (lookup table) karty graficznej . Efekt ladowania LUT jest taki ze bedziesz widzial kolory prawie *) dokladnie takie jakie sobie zyczysz (pod warunkiem ze oprogramowanie pozwoli Ci je wybrac - tanie wersje maja swoje ograniczenia, wlasnie pod tym wzgledem). Oczywiscie dodatkowo do tego bedziesz mial zaladowany do systemu profil zgrany z tym co zostalo zaladowane do LUT i co pokazuje monitor.

W skrocie - tak, kalibrator moze tutaj bardzo pomoc, ale musisz trafic na taki program do niego, ktory skalibruje monitor (tj LUT karty graficznej) do sRGB. Moze wszystkie tak robia, nie mam pojecia. Sa tu ludzie, ktorzy maja temat kalibracji w malym palcu. Ten monitor chyba nie ma wlasnego programowalnego LUT - takie mozna ladowac bez utraty zakresu kolorow.


B.



*) Prawie polega na tym ze ladowanie LUT karty graficznej powoduje obciecie gamy kolorow, tj. np. przed zaladowaniem LUT, karta wysyla na wyjsciu DVI czysta czerwien jako R:255 G:0 B:0 , to po zaladowaniu moze to byc np. R:243 G:2 B:0 . Jak widzisz, 12 poziomow czerwieni poszlo do piachu i liczba kolorow jakie zobaczysz na ekranie to juz nie 224 , tylko troche mniej."


zaczalem szukac o mozliwosci wplyniecia na LUT karty graficznej.
Wyczerpujaca odpowiedzia wydal mi sie ten oto artykul:
http://qualapps.blogspot.com/2008/12/calibrating-monitors-with-eye-one-lt.html
szczegolnie punkty 6 i 7. Albo do konca nie zrozumialem ablo tez z jakichs przyczyn profil ICC nie jest ladowany do LUT karty graficznej
przez CalibrationLoader.exe. Nie mam w autostarcie zadnego innego GammaLoadera. W kazdym razie nadal mam poprawne barwy tylko w wybranych aplikacjach. Czy faktycznie dobrze rozumiem, ze autor poprzez ten tutorial osiaga prawidlowe kolory w calej Viscie a nie tylko w nielicznych aplikacjach uzywajacych Color Management?

Druga sprawa to przyciemnienie monitora: czy zjechanie ze sliderami RGB
powiedzmy o polowe (z poziomu menu monitora) i ponowna kalibracja wplynie na jakosc wyswietlanego obrazu? Byloby to dobre rozwiazanie nadmiernej jasnosci tego modelu.

Trzecia, ostatnia kwestia: Win7 w koncu wykorzystuje profile do wyswietlania prawidlowych kolorow w calym systemie, prawda?
Czy to oznacza, ze kolory beda poprawnie wyswietlane rowniez w zainstalowanych aplikacjach, Faststone na przyklad?
Jaki tak jest to w zasadzie wszystkie moje problemy bylyby rozwiazane - na polce lezy Win 7 ktory niedlugo zaistaluje na nowym komputerze.
Pozdrawiam.....Rafal



Praca z monitorem IPS - ostatnie trzy pytania



Grupy dyskusyjne